Bieganie Co drugi dzień – jakie efekty ?

Zwiększa wydolność tlenową

Przy jej przekroczeniu, ze względu na dużą intensywność, organizm będzie wdychał powietrze, ale nie może wchłonąć zawartego w powietrzu tlenu. Tu zaczyna się oddychanie beztlenowe (z wykorzystaniem innych związków organicznych zamiast tlenu). Tak się stało,

Im większa pojemność płuc, tym więcej tlenu organizm może wchłonąć. Im więcej tlenu oddychamy, tym więcej mamy energii. Pomaga to poprawić wytrzymałość i ogólną kondycję fizyczną. Im większa pojemność płuc, tym wolniej ciało słabnie podczas ćwiczeń.

Ponieważ nasz organizm stale wytwarza ciepło (docelowo musi utrzymywać stałą temperaturę ciała 36,6 stopni Celsjusza), mamy też znacznie dłuższy czas chłodzenia niż silnik. W fizjologii to zwiększone zapotrzebowanie na powietrze (tlen) jest znane jako zjawisko długu tlenowego. EPOC (Nadmierne zużycie tlenu po treningu).

Poprawia siłę fizyczną

Nie chodzi tylko o nogi, ale – jak wspomniano powyżej – o całe ciało. Powyższe przeciążenie na plecach i w tzw. desce w żadnym wypadku nie uratuje nas od opresji. Idąc dalej, dochodzimy do szyi. Zazwyczaj wielki kark kulturysty jest przedmiotem śmiechu, ale intensywny bieg w górach może zmienić nasze podejście do tematu. Po przebiegnięciu zaledwie kilku kilometrów zauważamy, ile siły potrzeba, aby utrzymać głowę „na miejscu”, a pracę wykonują mięśnie szyi. W tym przypadku to tzw. wzruszenie ramion przygotowuje nas do biegowego wyzwania.

Czy możesz robić interwały, kiedy nie jesteś w dobrej formie/wytrzymałości, czy lepiej najpierw zbudować formę, a potem ćwiczyć? O: To nie ma sensu. Najlepiej popracować nad swoją sytuacją i wykonywać inne ćwiczenia, które nawet działają, a interwały wprowadzać dopiero po pewnym czasie.

Uprawianie tego sportu powinno być nie tylko zabawą, ale także sposobem na zmianę złych nawyków. Niestety z biegiem czasu wiele osób zaczyna się przetrenować, zagrażając ich zdrowiu. Umożliwienie ciału osiągnięcia granic wytrzymałości (takich jak przyspieszone tętno, trudności w regulacji oddechu, brak siły i bliskie omdlenia) po krótkim dystansie do tempa, które powoduje zawroty głowy, nie ma żadnych pozytywnych skutków. przeciwnie. Może prowadzić do utraty przytomności i zawału serca.

Spala więcej kalorii

Ostateczna zasada odchudzania. To, co wrzucasz do pieca, pali się mniej niż spala. Brzmi jak perpetuum mobile, prawda? Odchudzanie i przybieranie na wadze działają w ten sam sposób – bilans energetyczny. Kiedy jemy więcej, niż możemy spalić, nadmiar spływa na pośladki lub boki. Kiedy spalamy więcej kalorii niż spalamy, wykorzystujemy resztę, czyli nasz brzuch i pośladki.

Niewielka zmiana nawyków żywieniowych może podwoić liczbę spalanych kalorii. Zrezygnuj z napojów gazowanych, przekąsek, słodzonej kawy i herbaty, zalej ziemniaki tłuszczem, bułkę tartą, sznycel śmietankowy. Takie mniej wymagające zabiegi podwoją Twój sukces, a co najważniejsze – nie będą codziennym elementem, o który trzeba walczyć.

Jak wszyscy wiemy, bieganie jest nierówne, a ilość spalanych kalorii zależy od intensywności ćwiczeń. Oznacza to, że podczas biegania spalasz mniej kalorii niż podczas biegania. Najlepsze efekty odchudzania uzyskuje się stosując trening interwałowy (znany również jako HIIT). Jest to rodzaj biegania, który składa się z szybkich odcinków przeplatanych okresami odpoczynku, które nie są w pełni wypoczęte. Taki bieg może pomóc w odchudzaniu, ponieważ pozwala spalić nawet 1000 kalorii w ciągu godziny, a do 48 godzin po takim biegu organizm zwiększa potreningowe zapotrzebowanie na tlen. W tym czasie organizm zużywa zapasy tłuszczu i spala je, dzięki czemu szybciej możemy schudnąć. Efekty tego treningu są bardzo wysokie, ale należy pamiętać, że HIIT to świetne rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Początkującym zaleca się stopniowe zwiększanie czasu i intensywności treningu, aby uniknąć przetrenowania lub kontuzji. Ponadto bieganie pomaga w walce z cellulitem, ponieważ intensywnie uderza w problematyczne obszary – uda i pośladki – wprowadzając je w intensywne wibracje, które przyspieszają ten proces.

Zwiększa wytrzymałość mięśni

– Poprawia rekrutację jednostek motorycznych, czyli zwiększa się ilość stymulowanych jednostek motorycznych mięśnia, a co za tym idzie wzrasta siła wytwarzana przez mięsień – Zwiększa częstotliwość (tempo) stymulowanych jednostek motorycznych – Poprawia synchronizację jednostek motorycznych.

Siła mięśni, a zwłaszcza ich trening, wiąże się z tzw. treningiem siłowym, takim jak podnoszenie ciężarów i kulturystyka. Okazuje się jednak, że siła mięśni i zdolność do generowania wystarczającej mocy są ważne w niemal każdym sporcie, także wytrzymałościowym, czyli w naszym przypadku bieganiu.

Dzięki tak kompleksowemu treningowi możemy łatwo zwiększyć siłę mięśni, czyli inaczej mówiąc wytrzymałość jest naszą siłą. Sfera pomiędzy tymi skrajnymi przypadkami jest wypełniona niezliczonymi przypadkami siły i wytrzymałości łącznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.