Bieganie Co jeść ?

Planuj posiłki z wyprzedzeniem.

Planując posiłki przedtreningowe, myślę, że powinieneś najpierw określić rodzaj treningu, jaki planujesz wykonywać i

Na tej podstawie wybierz odpowiedni produkt. Plan treningowy zawsze piszę z tygodniowym wyprzedzeniem, aby łatwiej było mi zaplanować poszczególne posiłki. Nie jem ravioli z chrupiącą skórką i śmietaną na obiad, gdy wiem, że mam mocniejszy unit lub dłuższy bieg 😉

Zawrzyjmy umowę: przygotowywanie zdrowych potraw z wyprzedzeniem i projektowanie menu z wyprzedzeniem wydaje się trudne i czasochłonne.

Wybierz zdrowe, sycące opcje.

Jeśli pracujemy w zawodach ściśle związanych z siedzeniem – np. przed komputerem czy za kierownicą, niestety jesteśmy narażeni na stosunkowo duże ryzyko zachorowania na choroby związane z tym stylem życia. Ale ponieważ nie mamy dużego wpływu na formę pracy, zwłaszcza jeśli na co dzień robimy to, co kochamy, warto skupić się na tym, co możemy zmienić, w jakiej formie spędzamy wolny czas. Badania naukowe wykazały, że osoby, które angażują się w minimalną aktywność fizyczną na poziomach zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) mają znacznie mniejsze ryzyko zgonu ze wszystkich przyczyn niż osoby o niższym poziomie aktywności. Więc jakie są te zalecenia? Jak się okazuje, działają dla większości z nas – WHO zaleca, aby osoby dorosłe w wieku od 18 do 65 lat robiły:

Podsumowując: Asfalt jest nawierzchnią łatwą i szybką, ale obciąża stawy. Z drugiej strony miękka nawierzchnia jest bezpieczniejsza dla stawów, a zmieniające się warunki terenowe bardziej wszechstronnie wzmacniają organizm. Jeśli więc naszą ambicją jest ściganie się na ulicy, powinniśmy trenować na asfalcie, ale powinniśmy liczyć się z ryzykiem nadmiernego rozwoju stawów. Jeśli jednak zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu, do regularnych treningów powinniśmy wybierać miękkie nawierzchnie. (Nawet jeśli najbliższy park, las, czy inny większy kompleks naturalnej zieleni wymaga innego środka transportu niż własne stopy, to i tak warto! – nasz staw nam podziękuje.)

Biegając możemy zapobiegać chorobom układu krążenia, niektórym nowotworom, zaburzeniom metabolicznym, cukrzycy, osteoporozie, nerwicy, depresji i innym chorobom cywilizowanym. Pojęcie „biegowej terapii” jest dobrze ugruntowane w literaturze. Ten rodzaj aktywności fizycznej może być doskonałym środkiem leczniczym, który kompleksowo oddziałuje na nasz organizm, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Najlepsze jest to, że pomimo niezwykłej siły i skuteczności, ten generyczny lek jest niedrogi, dostępny bez recepty i dostępny dla prawie każdego.

Zrównoważ zdrowe odżywianie z aktywnościami towarzyskimi.

Odpowiednia dieta może dać Ci siłę do ćwiczeń i najpierw musisz o nią zadbać. To podstawa zdrowia i sprawności. Jem dużo świeżych warzyw i owoców i unikam fast foodów, cukru i przetworzonej żywności. Piję dużo wody, herbat owocowych i zielonej herbaty (nie pij zbyt dużo zielonej herbaty, ponieważ blokuje ona wchłanianie żelaza – bardzo ważne dla osób aktywnych) oraz unikam słodkich napojów gazowanych.

Istnieje wiele sposobów na zachowanie zdrowia, ale nie każdy może znaleźć wszystko. W kwestii diety skupiam się na ćwiczeniach i ograniczeniach światła. Siłownia, basen, spacery i wkrótce jazda na rolkach. Zimą jazda na łyżwach jest jak wakacje, co oznacza jazdę na nartach i wędrówki po górach. Latem, kiedy tylko ma się okazję, można popływać kajakiem z przyjaciółmi i różnymi grami, takimi jak siatkówka czy badminton, odwiedzić las – dla całkowitego relaksu. Do tego zielona herbata i woda mineralna zamiast słodkiego napoju. Warzywa i owoce – ale bez mocy 🙂 Ważne jest, żeby jeść i robić rzeczy, które sprawiają dużo frajdy – dzięki temu tzw. odchudzanie i ćwiczenia staną się łatwym sposobem na życie – ani na chwilę , trzeba na to jakoś popatrzeć :P), ale na zawsze.

Co najważniejsze, moim sposobem na utrzymanie dobrej kondycji jest zbilansowana dieta – 5 posiłków dziennie, trochę treningu z Ewą Chodakowską i czuję się świetnie. Do całego menu dodaję warzywa i owoce. Codziennie piję świeżo wyciśnięty sok. Nie piję napojów gazowanych, nie jem fast foodów i słodyczy tzw. chodaków. Moja skóra wygląda świeżo i promiennie, a ciało jest jędrne i elastyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.