Ile kalorii spala bieganie 60 min ?

Bieganie przez 60 minut spala więcej kalorii niż chodzenie na tym samym dystansie.

Wszyscy wiemy, że kiedy biegamy, spalamy 100 kalorii na milę, czyli około 62 kalorie na kilometr. Im szybciej biegamy, tym więcej kalorii spalamy, a najłatwiejszym sposobem obliczenia tego jest czas treningu. Jak długo ćwiczysz i jak szybko jesteś, może mieć wpływ na spalane kalorie. Gdybyśmy biegali przez godzinę w tempie 6:00, przebieglibyśmy 10 kilometrów i spalilibyśmy 620 kalorii. Jeśli jednak pobiegniemy szybciej, powiedzmy o 4:00, w godzinę przebiegniemy 15 kilometrów, czyli spalimy 930 kalorii. Oczywiście wiek i waga mają znaczenie!

Bieganie to bardzo efektywna i wydajna forma ćwiczeń, która spala dużo kalorii. Jeśli biegasz w wolnym/umiarkowanym tempie, to na długich dystansach (tj. gdy Twoje tempo jest na tyle wolne, że możesz mówić bez zadyszki, ale wystarczająco szybko, aby Twoje serce pracowało intensywniej niż zwykła aktywność fizyczna) próbując trwać od 30 minut do dwóch godziny. Im dłużej biegasz, tym większe wyzwanie dla Twojego organizmu, tym więcej spalasz kalorii i spalasz więcej tłuszczu.

Szacuje się, że w ciągu godziny biegania spalamy od 400 do 600 kalorii. Spróbujmy jednak przeliczyć czas biegu na przejechane kilometry. W ten sposób zobaczymy, jak długo musimy biec, żeby spalić zjedzone batony czekoladowe, ciasteczka czy nadmiar obiadów.

Bieganie przez 60 minut spala około 620 kalorii.

to zależy. Biegając z prędkością 6:00/km na godzinę możemy przebiec 10km, co daje nam 620 kalorii. Biegając jednocześnie z prędkością 4:00/km, przebiegniemy 15 kilometrów i spalimy 930 kalorii! Bieganie 45 minut z prędkością 5:00/km spala 558 kcal. Wartości te są na tyle bliskie, że bez problemu możemy je sami obliczyć. W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów kalorii, a po wprowadzeniu pewnych danych, takich jak czas, tempo, wiek, waga itp., łatwo obliczyć, ile kalorii tracimy podczas treningu.

Warto wiedzieć, że podczas cardio o niskiej lub średniej intensywności spalamy zazwyczaj około 5-7 kalorii na minutę. Na przykład dane eksperymentalne pokazują, że w 30-minutowej sesji biegania przy 50% VO2max (maksymalne zużycie tlenu) średnie spalanie kalorii wynosi tylko 200 – 250 kcal! Dlatego, aby spalić tytuł 500 kcal, musisz biegać nieprzerwanie przez co najmniej godzinę. Stały sprzęt dostępny w klubach fitness może czasami podwoić ten wynik!

Poniżej przeprowadziłem dziesiątki różnych obliczeń spalonych kalorii podczas biegu na podstawie przebytego dystansu (5 km, 10 km, 21 km i 42 km), prędkości biegu (6:30 min/km, 5:00 min) km i 4:00 min/km), czas treningu (5min, 10min, 30min, 2h, 3h) oraz waga zawodnika (55kg, 75kg i 70kg).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.