Ile powinien jeść noworodek ?

Ile powinien jeść noworodek?

Ile powinien jeść noworodek, żeby się najadał i przybierał na wadze prawidłowo? To zależy od sposobu karmienia i zapotrzebowania kalorycznego. W pierwszych dobach noworodek wypija ok. 20 ml mleka, w 7. dobie już około 60-70 ml. Noworodek ma malutki żołądek – wielkości swojej piąstki.

Ile powinien jeść noworodek? Pediatrzy i dietetycy zgodnie twierdzą, że noworodek potrzebuje przyjąć około 95 kcal na kilogram masy swojego ciała w ciągu całej doby. Oczywiście porcje mogą być kwestią indywidualną, ponieważ każde dziecko ma różne zapotrzebowanie na pokarm. Jednak optymalna ilość, jaką powinien zjeść maluch podczas jednego posiłku w pierwszych dniach życia to około 20 ml.

Ile powinien jeść noworodek w dzień? Według specjalistów noworodek w pierwszych tygodniach życia powinien jeść minimum 10 razy na dobę. Bardzo ważne są odpowiednie przerwy pomiędzy posiłkami, które nie powinny być dłuższe niż 3 godziny. Natomiast w nocy noworodek powinien jeść co minimum 4 godziny.

Jakie są korzyści z karmienia piersią?

Karmienie dziecka piersią to najlepszy sposób żywienia niemowląt, który, nie tylko wpływa korzystanie na rozwój maluszka, ale także wiąże się z wieloma zaletami w odniesieniu do zdrowia kobiety. Jak prawidłowo karmić piersią? Co jeść w tym okresie? Jak zakończyć karmienie piersią? Podpowiadamy.

Nocne karmienie jest elementem prawidłowej laktacji. Przeciwdziała tworzeniu się zastojów w piersi, pomaga przetrwać “nawał pokarmu” i po prostu przynosi ulgę. W nocy wzrasta poziom prolaktyny u matki (biorącej udział w procesie laktacji), a wraz z nim ilość pokarmu. Pod wpływem hormonów zmienia się również jego skład. W nocy mleko matki jest bogatsze w dobroczynne tłuszcze i kalorie niż za dnia, dzięki czemu zapewnia dziecku uczucie sytości na dłużej, a mamie trochę dłuższy sen.

Tak więc karmienie piersią zapewnia dziecku to, co najlepsze w kwestii sytości, ale również budowania naturalnej odporności organizmu. Ponadto w razie nawału pokarmu lub powrotu mamy do pracy można mleko odciągać, a właściwie przechowywane podawać dziecku. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, że dziecko może być karmione przez mamę tuż po porodzie i przez pierwsze miesiące życia. Często zdarza się, że dziecku już od urodzenia musi mieć podawane mleko modyfikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.