Ile powinien przybierać noworodek ?

Noworodki powinny otrzymywać mieszankę dla niemowląt przez pierwsze sześć miesięcy życia, jeśli nie karmią piersią.

W pierwszych etapach niemowlęctwa decydujące znaczenie ma to, ile i jak często je noworodek. W pierwszych dniach życia dziecko zwykle nie wypija jednorazowo więcej niż 20 ml mleka z piersi. Po około tygodniu powinno być około 70ml, a po dwóch tygodniach powinno być około 100ml. Pod koniec pierwszego miesiąca życia niemowlęta wypijają średnio 700 ml mleka matki dziennie. Jeśli maluch potrzebuje jedzenia częściej niż „legalne” 2 godziny, należy je również przyłożyć do piersi. Pamiętajmy też, że trudno oszacować „gołym okiem” ile dziecko pije. Jednak, gdy głód jest zaspokojony, noworodki przestają jeść.

Jeśli matka zdecyduje się na naturalne karmienie piersią, umieszcza się je na piersi zaraz po porodzie. Następnie otrzyma swoją pierwszą butelkę mleka, zwaną „siarą”, która zapewnia ochronę przed infekcją, a także wpływa na kolonizację mikroflory jelitowej. Kolejne karmienie następuje zwykle 4-6 godzin po pierwszym skutecznym karmieniu piersią. Jeśli Twoje dziecko ma na początku problemy ze ssaniem, możesz podać mu siarę po jej odciągnięciu. Kolejne karmienia (zaczynające się w drugiej połowie pierwszego dnia) powinny odbywać się w odstępach nie dłuższych niż 2-3 godziny.

Problemy te mogą utrudnić karmienie piersią, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, kiedy odruch odciągania pokarmu Twojego dziecka nie ustabilizował się jeszcze wystarczająco – więc jeśli martwisz się o karmienie piersią, w pierwszych 6 tygodniach życia Twoje dziecko nie powinno używać butelki.

Noworodki powinny otrzymywać mleko matki lub mleko modyfikowane przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Fakt Potrzeby żywieniowe niemowląt do 6 miesiąca życia różnią się od potrzeb półrocznych lub rocznych niemowląt, dlatego skład mleka matki podawanej niemowlęciu od urodzenia do 6 miesiąca jest inny od następnego – dla dzieci powyżej pół roku stary.

Gdy noworodek jest karmiony mieszanką, sytuacja jest nieco inna. Ponieważ preparaty mlekozastępcze zwykle utrzymują Cię przez długi czas, okres odpoczynku między karmieniami może wynosić 3-4 godziny. Zakłada się jednak, że w początkowej fazie nie powinny one przekraczać 2-3 godzin. Niemowlęta karmione mm spożywają nieco inne ilości mleka. Przewodnik po tym, jaka ilość mieszanki jest odpowiednia dla Twojego noworodka. W pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka porcja około mm to około 110 ml na karmienie. Jednak liczba karmień powinna wynosić od 8 do 10 razy dziennie. Oczywiście należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta na opakowaniu. Zawiera szczegółowe informacje na temat stosunku milimetrów do wody oraz ilości gotowej mieszanki, jaką dziecko powinno otrzymać w danym wieku.

U niemowląt karmionych piersią w mleku matki znajduje się niewielka ilość żelaza, ale poziom żelaza nie wzrasta „spontanicznie” po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia. W związku z tym podaż tego pierwiastka w mleku modyfikowanym jest większa niż w mleku matki, ale ze względu na inne właściwości mleko matki jest nadal zalecane przez Światową Organizację Zdrowia do ukończenia 2 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.