Jak powinien spać noworodek ?

Noworodki powinny spać na plecach w pozycji półleżącej.

Pozycja na wznak – jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania dla niemowląt, kładąc dziecko do snu w tej pozycji warto pamiętać, aby główka była odchylona na bok, aby nie zakrztusić się podczas dolewania pokarmu; dziecko bez poduszki spać na płaskim materacu do ok. 6 miesiąca życia – dopiero wtedy można podłożyć płaską poduszkę pod głowę, na początku, gdy maluch ma problem z wysypaniem pokarmu, można zwinąć kocyk lub ręcznik umieszczony pod materacem – taka pozycja zapobiegnie zadławieniu, niektórzy zalecają podpieranie nóg łóżeczka zamiast umieszczania koca pod materacem;

Najbezpieczniejszą pozycją do spania dla niemowląt jest leżenie na plecach z główką lekko zwróconą na bok. Orientację głowy należy od czasu do czasu zmieniać, aby uniknąć deformacji wciąż miękkich kości czaszki. Tułów i głowa dziecka nie powinny opierać się o klatkę piersiową ani opierać się o klatkę piersiową – prawidłowa pozycja to linia prosta. Nóżki Twojego dziecka powinny być wolne (nie wyprostowane), a łokcie powinny być wysunięte.

Kiedy Twoje dziecko ma ponad 4 miesiące i masz pewność, że może przewrócić się z brzuszka na plecy (lub odwrotnie), pozwól mu spać na brzuchu lub na boku. Najbezpieczniejszą pozycją jest jednak leżenie na plecach.

Noworodki powinny spać na brzuchu w pozycji leżącej.

W szczególnych przypadkach zaleca się spanie na brzuszku niemowląt i noworodków. Jednym z nich jest dysplazja stawu biodrowego. Maluchy, u których zdiagnozowano chorobę, powinny spać z rozłożonymi nogami, w tzw. pozycji żaby. Jednak lekarze zalecają, aby ten sposób ułożenia dziecka był stosowany wyłącznie podczas drzemek w ciągu dnia, kiedy maluch jest pod stałą opieką mamy lub taty.

Noworodki i niemowlęta powinny spać na wentylowanym, średnio twardym, płaskim materacu, który nie odkształca się pod naciskiem ciała. Nieważne, czy jest gruby czy cienki, wykonany z pianki czy lateksu – ale musi być odpowiednio zagęszczony.

Noworodkom i niemowlętom z rozłożonymi nogami zaleca się spanie na brzuchu tylko wtedy, gdy dziecko ma dysplazję stawu biodrowego. Dziecko należy wtedy ułożyć w pozycji żabki, czyli z lekko ugiętymi nogami i wysuniętym pupą. Jednak nie każde dziecko z tym zaburzeniem musi spać w ten sposób. Decyzję podejmuje lekarz. Jak się okazuje, lekarze na ogół zalecają takie ułożenie dziecka tylko podczas drzemek w ciągu dnia, kiedy dziecko jest pod stałą opieką mamy lub taty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.