Jak trenować bieganie ?

Zacznij od rutyny biegania.

Jest tylko jedna dobra odpowiedź na pytanie, od czego zacząć biegać. Utrzymanie regularnego i zmotywowanego treningu wymaga solidnego planu. Zanim będziesz mógł przebiec swój pierwszy maraton i udokumentować efekty biegu na swoim ciele, musisz założyć dobre buty i zacząć wychodzić z domu. Jak to zrobić?

Jak to zrobić? Biegaj w swoim naturalnym tempie – od początku do końca. Nie powinieneś tracić tchu ani biegać nienaturalnie. Z biegiem czasu Twoje bieganie stanie się bardziej wydajne. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, skup się na spokojnym pokonywaniu kolejnego kilometra. Jeśli masz już doświadczenie, spróbuj treningu szybkościowego.

Swoją przygodę z jogą najlepiej zacząć od biegania. Gotowy profesjonalny sprzęt można zachować na później, wystarczy na początek wygodne trampki, spodenki i t-shirt (lub dres i kurtka, jeśli na dworze jest zimno). Akcesoria do biegania można rozważyć w przyszłości. Nie musisz się też martwić skomplikowanymi programami treningowymi w ciągu pierwszych kilku tygodni. Zamiast tego najlepiej skupić się na wysokiej regularności – 3-4 treningi tygodniowo i realistyczne cele. Początek biegu może być zniechęcający, dlatego warto zacząć powoli. Na przykład pierwsze osiągnięcie to 20-minutowy trucht i energiczny spacer. Następnym celem może być osiągnięcie 30 minut ciągłego biegania, kolejnym celem jest przekroczenie limitu 6 minut na kilometr.

Trenuj do konkretnego wydarzenia.

Oczywiste, prawda? Musimy zdecydować, jaki jest nasz cel biegowy, ponieważ zgodnie z nim nasz trening będzie inny. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​najlepiej nie skupiać się na konkretnym czasie. Lepszym podejściem jest ustalenie jednego lub więcej optymalnych punktów startowych i przygotowanie się na najlepsze wyniki bez określania konkretnego poziomu, który chcesz osiągnąć. Mogą istnieć pewne powszechne założenia, ale mogą one znacznie skomplikować twoje życie. Po pierwsze, sportowcy, którzy trenują, aby osiągnąć określone wyniki, zbyt mocno polegają na określonych prędkościach treningowych. Niezależnie od tego, czy pada deszcz, zachoruje, czy wybuchnie wulkan, musi trenować od czasu do czasu. Jednocześnie najskuteczniejszą metodą treningową jest elastyczność, gdzie stymulacja jest dostosowywana na podstawie postępów, samopoczucia, warunków zewnętrznych (np. pogody), stanu fizycznego, a nie określonych, stałych czasów.

Istnieją różne sposoby planowania, ale moja rada jest taka: wybierz cel na początek i zaplanuj treningi, aby wyglądać jak najlepiej na cały dzień. Zamiast myśleć o wyniku, chodzi raczej o pomysł, że tego dnia będę na szczycie i dam z siebie wszystko. Z pewnością masz jakiś kierunek na wynik, ale nie pozwól, aby to był twój czynnik ograniczający. Trenuj jak najefektywniej i bądź ciekawy, jakie wyniki przyjdą na początku gry. Program może oczywiście obejmować również starty treningowe, podczas których celem jest bieganie dla przyjemności wyścigu i sprawdzenie, czy trening prowadzi do poprawy wyników lub poprawy samopoczucia przy tej samej niskiej prędkości.

Tysiące tych wzorców można skonstruować w oparciu o warunki, typ biegacza, docelowy dystans, historię poprzednich treningów, kondycję, dostępny czas i lokalizację biegu. Najważniejsze jest to, że możesz zobaczyć swoje myśli, więc nie jest to chaotyczne, ale zaplanowane. Planowane są zadania szkoleniowe w ciągu tygodnia i są plany zwiększenia określonych obciążeń. Można to nazwać programem szkoleniowym pełnej odpowiedzialności. Z tego samego powodu program treningowy powinien opracować osoba, która chce trenować – zaczynając od zaplanowania całej sesji treningowej, poprzez ustalenie rozkładu intensywnych treningów, a na końcu dodając trening łagodny. Pamiętaj też o robieniu odpowiednich przerw. A co najważniejsze, regularnie dostosowuje plan. Jeśli pogoda jest silna, pogoda jest zła lub źle się czuje, akcent się zmienia, podobnie jak reszta.

Śledź swoje postępy w bieganiu.

Podczas biegu aplikacja pozwala monitorować przebyty dystans, prędkość i spalone kalorie. Rejestrowana jest również ścieżka treningowa, co pomaga wytyczyć trasę do kolejnego biegu. Komunikaty głosowe e-trenera motywują do większego wysiłku. Ponadto po treningu możesz użyć RunKeeper.com, aby zobaczyć, jak osiągnąłeś swoje cele.

Na końcu. Zależy nam na tym, aby Twoja biegowa przygoda nie zakończyła się od początku. Tak więc, gdy zaczniesz biegać i będziesz mieć problemy z kontynuowaniem biegu – zapisz to w komentarzach poniżej. Nie komentujemy. To da ci dużo motywacji. Daj sobie szansę na pomoc.

Urządzenia mogą nawet informować Cię o kroku i rytmie (jak często Twoje stopy uderzają o ziemię, tj. kroki na minutę), patrząc na statystyki po biegu. Umożliwia to zmianę stylu biegania w celu uzyskania optymalnej wydajności. Na podstawie tych szczegółowych danych będziesz w stanie określić, co pomoże Ci szybciej osiągnąć lepsze wyniki, co z kolei zmotywuje Cię do dalszego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.