Jak widzi noworodek w 3 tygodniu ?

Noworodek może skupić się na bliskich obiektach i dostrzec szczegóły we wzorach.

Wtedy zdolność jasnego widzenia pomoże mu rozwinąć pamięć. 9-miesięczny dzieciak bawi się „znikającymi przedmiotami” i „akuku”, ponieważ wie, że mogą istnieć rzeczy i ludzie, których widział wcześniej i nagle go nie widzi.

Gdy oczy zaczynają pracować równomiernie, w tym samym czasie w czwartym miesiącu zaczyna się rozwijać widzenie przestrzenne (tj. 3D). Dzięki temu w niedalekiej przyszłości będzie w stanie odróżnić to, co jest blisko, a co daleko i zainteresuje się zabawkami z elementami wypukłości.

Zatem noworodki uwielbiają przyćmione światło i nie postrzegają otaczających obiektów jako trwałych obrazów, tak jak my dorośli, ale przeskakują z jednej rzeczy na drugą. Prawdopodobnie dzieci lepiej widzą obiekty w ruchu niż obiekty utknięte w jednym miejscu. Wkrótce to się zmieni.

W 3 tygodniu noworodek może zobaczyć szczegóły wielkości główki od szpilki.

Maluch nie wygląda już jak noworodek, ma gładką skórę i proste ciało, choć jego nogi są jeszcze lekko ugięte. Mózg dziecka rośnie o około 5 centymetrów każdego miesiąca w pierwszym trymestrze ciąży. Głowa staje się bardziej symetryczna, a opuchlizna i zaczerwienienie znikają.

Noworodek potrafi skupić się na przedmiotach oddalonych od niego o 18-75 cm, ale najlepiej widzi w odległości 25-30 cm. Kiedy karmił piersią, był taki dystans między jego oczami a twarzą matki. W pierwszym miesiącu życia dziecko lepiej widzi na brzegach pola widzenia (tzw. widzenie peryferyjne) niż w centrum. nie jak dorośli. Widzenie peryferyjne jest odpowiedzialne za widzenie ruchu, a noworodki mogą rejestrować ruch. Z kolei widzenie centralne odpowiada za ostre widzenie i widzenie kolorów, dlatego dzieci doświadczają tego problemu w pierwszych tygodniach życia. Zmieni się to jednak w nadchodzących tygodniach. Jeśli pokażesz noworodkowi dwa przedmioty, rozróżni je – o ile nie są zbyt blisko siebie. W przeciwnym razie po prostu zlewają się w jeden obraz.

Trzytygodniowe dziecko zaczęło coraz częściej i uważniej przyglądać się swojemu otoczeniu, uważnie obserwując swoją matkę, gdy pojawił się w polu widzenia. Jego wzrok nie jest jeszcze zbyt ostry, ale zdecydowanie lepiej widzi, nawet z odległości 20-30cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.