Jak zrobić rękawiczki bez palców na drutach ?

Zrób rękawiczki na okrągło.

Przepracowaliśmy kilka okrążeń (w moim przypadku 5), aby dojść do punktu, w którym mogliśmy zacząć ćwiczyć palec serdeczny w rękawicach. Następnie umieść ścieg palca serdecznego na drucie skarpety, dodaj 4 oczka z pętelką, zamknij je w kółko i przerabiaj tak samo jak poprzedni palec. Jeśli twoje palce zwężają się ku górze, możesz wyregulować rękawicę i oddzielić ściegi od siebie o jeden lub dwa ściegi, zszywając dwa ściegi razem w miejscu, w którym ściegi znajdują się po bokach palców. Palec serdeczny kończymy jak poprzednio.

Wykonać 23 rzędy (5 cm) i zacząć pochylać palce. Jeśli robimy prawą rękawiczkę, zacznij przypinać po przekątnej w miejscu zaznaczonym czerwoną linią na poniższym obrazku, jeśli to lewa rękawiczka, trzymaj się niebieskiej linii, ważne jest, aby kciuk idealnie pasował do reszty rękawicy. Zaczynając od niebieskiej nitki, policzyliśmy 20 oczek dzianiny i umieściliśmy je na drucie, aby pamiętać, że teraz nasza rękawica ma 20 oczek z przodu i 20 oczek z tyłu. Usuń ściegi jak pokazano (tutaj po zdjęciu pierwszego ściegu) – bez przesuwania ściegu brzegowego, zszyj dwa ściegi przed ściegiem brzegowym.

Wykonujemy 20 o. na wierzchu rękawicy, przechodzimy na dół rękawiczki, naszywamy 6 oczek na agrafkę i dalej przerabiamy przez 14 oczek. W następnym rzędzie odkładając igłę przeszywamy 6 oczek, a następnie przerabiamy zwykle od początku robótki do wysokości 21 cm.

Zrób dziurkę na kciuk.

Na rękach mamy dziury w drutach. Teraz weź nitkę i przerób 2 dodatkowe oczka na kciuk i przerób kilka rzędów w kilku kółkach. Z doświadczenia wiem, że pomiędzy tymi dwoma szwami a ściegami, które już są, powstaną dziurki, więc po pierwszej rundzie w tym miejscu dodałem ścieg z celownika, żeby dziurek nie było. Wykonaliśmy 46 oczek na drucie plus dwa oczka na kciuk i jeszcze dwa na usunięcie dziurek, co daje w sumie 50 oczek.

Wtedy używamy żyłki monofilamentowej (lub na jednej nitce jak kto woli, jeśli na jednej nitce to teraz trzeba je włożyć w ściegi okrągłe (krótkie) lub skarpetki, ale dwie pary ściegów skarpetek są dla mnie bardzo bolesne).

Uszyliśmy 4 oczka z oczek dodanych między palcem różowym i serdecznym (wybrane z pętelki). Po wykonaniu okrążenia między ściegiem z przodu i z tyłu palca a wybraną pętlą może powstać dziura – jak dziurka na kciuk. Zawsze tak robię, bez względu na to, jak ciasne są linie. Następnie doszyłam dodatkowy ścieg z krzyża z każdej strony, żeby dziury zniknęły (widać to miejsce nad zdjęciem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.