Noworodki widzą już sześć godzin po urodzeniu.
Kiedy noworodki zaczynają widzieć? To pytanie zadaje wiele młodych matek, które obserwują rozwój swojego dziecka. Noworodki mają słaby wzrok i są szczególnie wrażliwe na silne światło słoneczne. Jednak dzięki odpowiedniej i intensywnej stymulacji rozwija się bardzo szybko i zbliża się do perfekcji już w kilka miesięcy.
Wizja jest podstawowym i podstawowym zmysłem człowieka, dzięki któremu może on zrozumieć otaczający go świat. W życiu płodowym przyszłego dziecka pąki oczne pojawiają się około 7 tygodnia ciąży. Jednak po tygodniu powieki zaczęły rosnąć. W 25. tygodniu ciąży dziecko zaczyna reagować na silny strumień światła, który dociera do niego przez ścianę brzucha matki, mimo zamykających się powiek. Po dwóch tygodniach tworzy się siatkówka i dziecko zaczyna otwierać oczy.
Wizja zaczyna się rozwijać w łonie matki około drugiego trymestru. Według badań, do 25 tygodnia płód był już w stanie rozróżnić jasne bodźce świetlne, które przenikają przez ścianę jamy brzusznej kobiety. Tak więc między bajkami powinno być przekonanie, które wciąż krąży wszędzie, że noworodków nie widać po urodzeniu. Widzą, choć w bardzo ograniczonym zakresie. Ma to jednak sens — wzrok nie jest podstawowym zmysłem w łonie matki, a po urodzeniu małe dzieci potrzebują trochę czasu, aby przyzwyczaić się do intensywnych i wszechobecnych bodźców. Kilka dni po urodzeniu obraz, który do niego dotarł, był bardzo rozmazany i niewyraźny.
Noworodki widzą w kolorze mniej więcej w tym samym czasie co dorośli.
Kiedy dzieci zaczynają widzieć kolory? Zakłada się, że od początku małe dzieci potrafią postrzegać czerń i biel. Dostrzega także różne odcienie szarości. Kiedy noworodki zaczynają widzieć różne kolory? Narządy wzroku rozwijają się około drugiego miesiąca życia – i wtedy niemowlęta zaczynają widzieć czerwień. Jednak w późniejszych etapach zaczął też dostrzegać inne kolory wokół siebie.
Od kiedy dzieci widzą mniej jaskrawe kolory i kiedy zaczynają zauważać różnice w odcieniach? Dzieje się tak w drugiej połowie pierwszego roku życia. Maluchy mogą stopniowo dostrzegać coraz więcej niuansów kolorów i coraz mniejsze przedmioty.
W drugim i trzecim miesiącu życia dziecko nadal jest daltonistami, ale jego wzrok zaczyna się wyostrzać. Ponadto dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę, że świat jest trójwymiarowy. Jest to również czas, w którym dzieci potrafią zapamiętywać i rozpoznawać twarze, dlatego nierzadko noworodki pokazują delikatne uśmiechy na znajomych twarzach mamy lub taty. Ponadto dzieci zaczynają podążać oczami za poruszającymi się obiektami lub ludźmi. Zabawki i książki dla dzieci powinny nadal opierać się na kontrastujących kolorach, ponieważ stonowana gama kolorów jest nieczytelna dla małych dzieci.