Bieganie Jak oddychać ?

Bieganie może być trudne dla płuc.

Tuż przed zakończeniem szczytu lub sprintu płuca zaczynają pracować w trybie awaryjnym. Oddychanie staje się płytkie i szybkie. Marzysz, żeby nabrać większej ilości powietrza, bo wtedy na pewno będziesz w stanie nadążyć. Ale im twardsza jest twoja klatka piersiowa, tym bardziej jesteś zmęczony.

Kto z nas choć raz nie odczuł tego wyjątkowego bólu bocznego, który zmusza tak wielu biegaczy do zaprzestania biegania? Winowajcą jest właśnie brak oddychania. Przepona (mięsień tuż pod płucami) i klatka piersiowa powinny być zsynchronizowane z płucami oraz z rytmem wdechu i wydechu. Dla początkujących, niewytrenowanych biegaczy lub podczas prowadzenia rozmów ból w bokach jest naturalną konsekwencją braku synchronizacji przepony.

Podczas biegania powinieneś sapać ustami – Twój nos nie ma wystarczającej „pojemności”, aby dostarczyć Ci więcej tlenu. Na początku może być trudno się do tego przyzwyczaić. W naturalny sposób jesteśmy przyzwyczajeni do oddychania powietrzem przez nos, gdzie powietrze jest podgrzewane, a następnie dostarczane do płuc.

Bieganie może pomóc w poprawie oddychania.

Jak widzisz, prawidłowe oddychanie podczas biegania jest bardzo ważne i może wpływać na jakość Twojego treningu. Dzięki prawidłowemu oddychaniu unikniesz dolegliwości takich jak kolka, duszność, mrowienie pod żebrami itp. Warto trenować różne metody oddechowe i dobierać odpowiednią do swoich celów treningowych.

Jak oddychasz podczas biegania? Upewnij się, że oddychasz przez nos, liczysz kroki, oddychasz rytmicznie i ciężko pracujesz przeponą. W razie potrzeby nie wahaj się zatrzymać i spokojnie odetchnąć powietrzem, zamiast walczyć o tlen płytkimi, nieekonomicznymi oddechami. Trening jest doskonały – trenuj również prawidłowe oddychanie podczas biegania!

„Biegacze tak bardzo skupiają się na nogach i sercu, a mniej na płucach podczas treningu” – mówi Mindy Sorkin, trenerka biegania w New York Running Center.- Silny układ oddechowy może poprawić Twoje bieganie. To proste równanie: lepsze oddychanie oznacza więcej tlenu w mięśniach i lepszą wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.