Ile śpi noworodek ?

Noworodki potrzebują około 12 godzin snu dziennie.

Niemowlęta w wieku od 4 do 12 miesięcy powinny spać od 12 do 16 godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami opublikowanymi w 2016 roku przez American Academy of Sleep Medicine. Zalecenia dla małych dzieci nie zostały opracowane, ponieważ ich kryteria są tak szerokie. Niektóre dzieci śpią tylko kilka godzin dziennie do ukończenia trzeciego miesiąca życia, podczas gdy inne śpią prawie całą noc tylko po to, by obudzić się na karmienie.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci poniżej 6 miesiąca życia zwykle śpią około 16 godzin na dobę. Zamiast tego nie zwracają uwagi na to, czy jest dzień, czy noc. Stany snu i czuwania były mniej więcej równomiernie rozłożone między dniem a nocą. Niemowlęta nie ucinają sobie długich drzemek – trzeba je karmić co 3-4 godziny. Przez większość czasu małe dzieci budzą się i proszą o jedzenie. Po kilku tygodniach Twoje dziecko może spać przez 5 godzin „w jednym siedzeniu”, nawet nie budząc się, by nakarmić. Karmienie dziecka na żądanie jest bardzo ważne. To maluch wie, kiedy jest głodny. Jego mały brzuszek potrzebuje jedzenia co 3-4 godziny, ale dokładny czas karmienia powinien głównie zależeć od potrzeb malucha.

W wieku około 3 miesięcy Twoje dziecko może spać częściej i dłużej niż w ciągu dnia. Niemowlęta w tej grupie wiekowej śpią około 12-15 godzin na dobę. Niektóre dzieci śpią 8-9 godzin w nocy, z przerwą lub dwiema między nimi, drzemki w ciągu dnia i 4-5 godzin dziennie. Większość małych dzieci „może” spać 5-6 godzin w nocy bez budzenia się.

Noworodki śpią około 16 godzin dziennie.

Moja córka od urodzenia ma „krótki sen” – przez pierwszy rok życia przesypiała do 8 godzin dziennie (wliczając drzemki, a raczej przyspieszone drzemki), budząc się co 40 minut. Odkąd zaczęła chodzić, ten czas wzrósł do 10,5 godziny dziennie, do tej pory prawie 3 lata.

Noworodki mogą spać o każdej porze dnia i nocy. Powodem jest brak melatoniny, którą organizm produkuje dopiero w wieku około 4 miesięcy. Melatonina to hormon regulujący zegar biologiczny organizmu. Jego wydzielanie zależy od stopnia nasłonecznienia: uwalnia się w ciemności, powodując senność w nocy.

Niemowlęta mogą dłużej spać w okresach szczytu. Według badania przeprowadzonego przez dr Michelle Lampl: „Im dłużej śpisz, tym dłuższa jest długość Twojego ciała.” Tak więc, jeśli Twoje dziecko przeżywa gwałtowny wzrost, prawdopodobnie będzie spało więcej.

Ile śpi noworodek ?

Noworodki zwykle śpią około 14 godzin dziennie. Potrzebują tyle snu, ponieważ ich organy nie są w pełni rozwinięte. Muszą też rosnąć i rozwijać się.

Noworodki śpią w trzech fazach: senność, stopniowanie i głęboki sen. Podczas snu oczy dziecka zamykają się, ale jego oddech się nie zmienia. W miarę upływu czasu oddech dziecka zmienia się i jego oczy zaczynają się otwierać. W głębokim śnie bicie serca dziecka zwalnia, a jego oddech się zatrzymuje.

Noworodki spędzają większość czasu w głębokim śnie. Dzieje się tak, ponieważ muszą się rozwijać i rosnąć. Potrzebują również czasu, aby poznać swój świat.

Noworodki mają różne wzorce snu w zależności od płci, a także śpią więcej niż inne grupy wiekowe. Małe dzieci potrzebują snu, aby pomóc im się rozwijać, a także, aby pomóc im w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.