Bieganie – kiedy efekty ?

Jakie są efekty biegania?

Bieganie to nie tylko trening dla zapalonych sportowców. Z biegiem lat bieganie zyskało coraz więcej zwolenników, którzy polegają na swoich wysiłkach, aby szybko uzyskać wyniki. Bieganie stało się formą rekreacji, sposobem na spędzenie wolnego czasu czy pozbycie się negatywnych emocji. Jak bieganie wpływa na nasze zdrowie i ogólną kondycję? Czy możesz spodziewać się widocznych efektów joggingu? gdy?

Odchudzanie, likwidacja cellulitu, lepsza praca krążenia i lepsze zdrowie – to tylko niektóre efekty biegania, które widać już po miesiącu treningu! Sprawdź, dlaczego warto zmotywować się do biegania. Nawet pogoda na zewnątrz nie nastraja nas pozytywnie! Efekty po biegu są warte całego wysiłku.

Jeśli mimo swoich kroków podczas biegania odczuwasz jedynie zmęczenie, nudę i bóle ciała – wiedz, co robisz źle. O ile pierwszy bieg może być trudny, zwłaszcza dla początkujących, to już po kilku tygodniach kondycja i nastawienie biegacza zauważalnie się poprawią. Za każdym razem, gdy wychodzisz pobiegać, staje się to naturalne i za tym tęsknisz.

Kiedy powinieneś biegać?

Jeśli poważnie myślisz o bieganiu, pamiętaj, aby od samego początku nie oczekiwać szalonych kilometrów. Twój organizm musi systematycznie dostosowywać się do ogromnego wysiłku biegowego. Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, zacznij od 2 km sprintu. Biegaj powoli i równomiernie. Skoncentruj się na jakości oddechu, a nie na prędkości. Rób krótkie kroki. Jeśli nie możesz oddychać tylko przez nos, oddychaj przez usta. Zacznij od wypracowania odpowiedniej techniki biegania i pobijaj własne rekordy z biegiem czasu.

Na początku swojej przygody z bieganiem warto robić 2-3 treningi tygodniowo, trwające do 30 minut, w tym połączyć część biegową (jogging) z energicznym marszem. Z biegiem czasu możesz wydłużyć trening, dodać kolejny trening lub zwiększyć tempo (na przykład ten sam dystans przebiegniesz w 6 minut zamiast kilometra w 6:30).

Jeśli dotychczas prowadziłeś siedzący tryb życia, nie spodziewaj się znaleźć w sobie naturalnego sprintera. Spójrzmy prawdzie w oczy – na początku bieganie będzie trudne i szybko się zmęczysz. Ale nie poddawaj się. Oto jak ułatwić sobie pierwszy trening biegowy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.