Co daje codzienne bieganie ?

Zwiększona wytrzymałość.

Poprawa mechanizmów wymiany gazowej poprawia odżywienie i mineralizację struktur kostnych i stawowych. Przekłada się to na ich wzmocnienie, zwiększenie gęstości i masy oraz sprawniejszą odnowę. Dodatkowo fakt, że stawy i kości są często aktywowane podczas biegania, czyni je silniejszymi i bardziej odpornymi na kontuzje.

Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez nowozelandzkiego fizjologa, trenera i mistrza triathlonu dr Johna Hellemansa jest zastosowanie maski tlenowej. Urządzenie to oferuje korzyści związane z redukcją niekorzystnych skutków treningu wysokościowego, przede wszystkim niedotlenienia. Dr Hellemans i grupa naukowców z Nowej Zelandii odkryli w 2005 roku, że korzystanie z tych urządzeń daje takie same wyniki jak trening na dużych wysokościach. Korzyści płynące z biegania w warunkach alpejskich pozwalają również ćwiczyć w niedotlenionej komorze. Zaletą takiego symulatora jest to, że efekt jest łatwiejszy do monitorowania i można odpowiednio rozróżnić nasilenie zjawiska hipoksji, czyli niedotlenienia tkanek. Efekty można zobaczyć po wdrożeniu programu szkoleniowego trwającego co najmniej 4 tygodnie.

Regularny, umiarkowany, mniej forsowny trening biegowy pomaga poprawić odpowiedź immunologiczną organizmu na ekspozycję na czynniki chorobotwórcze. Wspomagając wzmacnianie układów organizmu i budowanie naturalnej odporności, trening biegowy może zmniejszyć podatność na przeziębienia, infekcje i alergie. Jeśli do systemu dostaną się wirusy, bakterie lub inne patogeny, są one szybciej wychwytywane i neutralizowane, co skraca czas wystąpienia i przebieg choroby.

Poprawiona sprawność umysłowa.

Badania potwierdzają związek między sprawnym układem krwionośnym a nastrojem. Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że pozytywni ludzie częściej niż inni radzą sobie z problemami, znajdują niestandardowe rozwiązania i szybciej przetwarzają informacje. W 2003 roku badacz z University of Georgia dr Phillip Tomporowski ocenił 43 badania dotyczące związku między aktywnością fizyczną a zdolnościami umysłowymi. „Krótkoterminowy efekt treningu utrzymuje koncentrację i popełnia mniej błędów przy podejmowaniu decyzji” – mówi. Tomporowski twierdzi, że za to odpowiedzialne są dopamina i adrenalina. Te neuroprzekaźniki, które poprawiają komunikację między kluczowymi częściami mózgu, są podwyższone podczas ćwiczeń. Osiągnął szczyt po około 20 minutach treningu i wrócił do normy wkrótce po treningu. Rośnie również w mózgu podczas ćwiczeń, zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za uczenie się, pamięć i myślenie wyższego rzędu oraz poziom neurotrofin, białek, które odgrywają ważną rolę w rozwoju i naprawie układu nerwowego.

Do późnych lat 90. wierzono, że tylko mózgi dzieci mogą się rozwijać. Następnie, między innymi, badanie przeprowadzone przez Salk Institute w Kalifornii wykazało, że w pewnych warunkach komórki nerwowe u dorosłych, o których wcześniej sądzono, że zanikają wraz z wiekiem, mogą nadal się regenerować. Bieganie jest takim przypadkiem. Oprócz zatrucia endorfinami, treningi pomagają również w rozwoju nowych komórek nerwowych. Zmniejsza to stres i poprawia pamięć i zdolności motoryczne.

Regularne bieganie może zwalczyć depresję. Dodatkowo lęk ma pozytywny wpływ na twoją inteligencję, samoocenę i zdolność podejmowania dobrych decyzji. W tym przypadku nie sądzę, że muszę się spierać o „oczywiste”, że to dla ciebie oznacza.

Zwiększona sprawność fizyczna.

Przy regularnym bieganiu tkanka tłuszczowa stopniowo zanika, a poziom tkanki mięśniowej wzrasta. Mięśnie bioder, brzucha, ud, łydek, ramion i pleców zostają wzmocnione i podkreślone, dając naszej sylwetce poczucie ruchu. Jogging jest również opatentowany w celu poprawy koordynacji i kształtowania umiejętności motorycznych, takich jak szybkość, zwinność, wytrzymałość i siła.

Bieganie na płaskiej bieżni, nawet codzienne, nie wymaga dużego wysiłku. Prawdziwe bieganie po ziemi wymaga większej aktywacji ścięgien podkolanowych i pośladków, aby popchnąć ciało do przodu. Dodatkowym bodźcem jest wzniesienie, zmiany podłoża i jego twardości oraz inne nierówności terenu. Badania pokazują, że bieganie w terenie zwiększa siłę nóg i elastyczność kostek bardziej niż bieganie na bieżni.

Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Bieganie poprawia krążenie krwi, zwiększa dotlenienie mózgu i poprawia wydolność oddechową. Codzienne bieganie ma wiele korzyści zdrowotnych, ale przebywanie na świeżym powietrzu może mieć również wpływ na zdrowie i psychikę. Kluczem jest jednak odpowiednia technika, odpowiednia odzież i obuwie, dlatego aby uzyskać najlepsze rezultaty, naucz się, jak zacząć biegać, zanim zaczniesz trenować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.