Jak zwiększyć pułap tlenowy bieganie ?

Popraw swoje vo2max, biegając.

Najdokładniejsze określenie VO2max odbywa się podczas próby wysiłkowej (nie mylić z próbą wysiłkową EKG) przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jest jednak jednocześnie wymagająca i dość droga (ok. 300 zł za opcję podstawową). Można to zrobić mniej dokładnie, ale prościej. Są tu dwie metody.

Tak więc wynikiem równania jest twoje aktualne maksymalne VO2 maks. Vo2max. Tabela dołączona do tego arkusza powie Ci, jaka jest Twoja ocena. Dokładność tego testu określa się na 10%, ale najskuteczniejszym sposobem sprawdzenia jest przetestowanie go na dynamometrze.

Ponieważ laboratoryjne pomiary VO2max są drogie i nie przez wszystkich wymagane, istnieje kilka sposobów na oszacowanie tej wartości. Wszyscy będą mieli duże błędy – nawet do 20%, więc ich wartość techniczna jest bardzo, bardzo mała.

Bieganie może poprawić twoje vo2max.

Znajomość własnego pułapu tlenowego i zrozumienie jego znaczenia może ustanowić dla Ciebie nowe rekordy i oszczędzić Ci pracy przygotowawczej. Popraw ten parametr swojego ciała, a będziesz biegał szybciej w wyścigach i mniej zmęczony na treningach. Dowiedz się, jak uzyskać pułap tlenowy i jak przeskoczyć do wyższego pułapu tlenowego.

Aby zwiększyć VO2 max, warto wykonywać ćwiczenia aerobowe (np. bieganie, jogging) lub skoki (np. skakanka), które szybko podniosą tętno oraz wzmocnią serce i układ krążenia. Dobrze sprawdzają się również ćwiczenia pływackie i oddechowe. Warto pamiętać, że w celu podniesienia poziomu wydolności fizycznej należy systematycznie trenować zgodnie z własnymi możliwościami.

Niezależnie od tego, co pokazuje test, jeśli chcesz poprawić swoje VO2max, musisz zaprzyjaźnić się z bieganiem interwałowym lub intensywnym treningiem interwałowym HIIT. Przynajmniej tak pokazują badania i więcej niż jedno. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku HIIT na krótko przekraczasz próg mleczanowy przed powrotem do cardio (przykład treningu HIIT można znaleźć na końcu tego artykułu, który omówimy również w naszym artykule Trening HIIT dla biegaczy: zasady i ćwiczenia) . Ten treningowy charakter zmusza płuca i serce do przystosowania się do większych obciążeń. Z drugiej strony na trasie biegowej, aby zwiększyć pułap tlenowy, możesz wykonywać biegi tempowe i interwałowe na poziomie progu mleczanowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.