Bieganie – Ile km ?

Oblicz przebieg kilometrów.

Biegasz dziś inaczej niż zwykle i nie wiesz, ile dodatkowych kilometrów zamierzasz przebiec? Czy biegasz w górach Sonne w Sanoku, podczas gdy Twoja rodzina zwiedza skansen? A może dopiero zaczynasz i właśnie przeszedłeś od mierzenia czasu potrzebnego na trening do liczenia kilometrów? Szybko i sprawnie zmierzysz każdą trasę.

Choć warto odnotować sumę przebytych kilometrów, która jest jednym z najpopularniejszych parametrów śledzonych przez biegaczy, pamiętajmy, że nie jest to ani gwarant, ani czynnik decydujący w naszej formie. Przebieg to tylko jeden z czynników wpływających na nasze przygotowanie, a jego rola jest nie do przecenienia. Zwłaszcza, gdy chcemy dodać więcej kilometrów tylko po to, by w tygodniowym podsumowaniu zobaczyć całą liczbę. Niech nasze cele treningowe będą lepiej kształtowane i niech przebieg będzie tylko jednym z narzędzi do jego kształtowania.

Innym sposobem jest zwracanie uwagi na odległość, a nie na czas. Jeśli przebiegniemy 5 km, możemy albo podzielić ten dystans na 3 km x 2 i odpocząć na stępie (wtedy robimy 6 km), albo spróbować biec jak najwięcej, biegając 5 km, odpoczywając na stępie, a następnie kontynuując bieg .

Oblicz czas pracy.

Te same zasady dotyczą szkolenia. Każdy trening ma określony cel. Może regenerować lub podnosić próg mleczanowy. Jeśli trenujesz z tętnem innym niż docelowe, nie osiągniesz pożądanych rezultatów. Nie po to poświęcasz swój czas i energię na treningi.

W praktyce wielu zawodników i trenerów opiera swoje tygodniowe plany treningowe na obu akcentach. Oczywiście będą się one różnić w zależności od szkoły treningowej, docelowego dystansu, poziomu zawodnika lub etapu sezonu. Są jednak najważniejsze w planie tygodniowym. Dla nich dobór pozostałych jednostek polega zazwyczaj na np. osiągnięciu hipotetycznego przebiegu.

Pozostaje więc pytanie: jak właściwie dobrać obciążenie do konkretnego treningu? Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest pomiar tętna. Niektórzy ludzie wolą kontrolować, jak bardzo się czują zmęczeni, niż liczyć bicie serca. Obie metody są skuteczne i pozwalają w pełni wykorzystać każdy trening.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.